search
Udostępnij
Darmowa dostawa już od 100 zł
Instytucja wyłączenia sędziego w procesie cywilnym, której poświęcona jest niniejsza publikacja, należy do podstawowych procesowych gwarancji bezstronności sędziego, bezstronność zaś stanowi zasadniczy element rzetelnego procesu cywilnego. Tak więc instytucję tę należy też postrzegać jako jedną z gwarancji prawa do sądu, a tym samym i
Instytucja wyłączenia sędziego w procesie cywilnym, której poświęcona jest niniejsza publikacja, należy do podstawowych procesowych gwarancji bezstronności sędziego, bezstronność zaś stanowi zasadniczy element rzetelnego procesu cywilnego. Tak więc instytucję tę należy też postrzegać jako jedną z gwarancji prawa do sądu, a tym samym i prawa do bezstronnego, ustawowego sędziego.
Ponadto instytucja wyłączenia sędziego buduje społeczne zaufanie do wymiaru sprawiedliwości. Eliminuje podejrzenie istnienia w procesie orzekania sędziów elementów niepoddających się racjonalnej argumentacji, wskazujących na zaangażowanie po jednej ze stron konfliktu. Można też stwierdzić, że tylko orzeczenie wydane przez sędziego niezawisłego, którego bezstronność nie budzi wątpliwości, może zostać uznane przez strony za sprawiedliwe. Tylko takie orzeczenie strony są w stanie zaakceptować nawet pomimo negatywnych dla nich skutków.
Publikacja podzielona została na II części.
Część I. Komentarz praktyczny z orzecznictwem została podzielona na 7 rozdziałów, które dotyczą:
bezstronności sędziego w polskim systemie prawa,
gwarancji ustrojowych bezstronności sędziego,
gwarancji procesowych bezstronności sędziego,
wyłączenia sędziego z mocy ustawy,
wyłączenia sędziego, którego bezstronność w sprawie może budzić wątpliwości,
postępowania w przedmiocie wyłączenia sędziego,
wybranych przypadków wyłączenia innych podmiotów w procesie cywilnym.
Część IIpublikacji to wzory pism procesowych i orzeczeń takich jak m.in.: wniosek o wyłączenie sędziego, zażalenie na oddalenie wniosku o wyłączenie sędziego, postanowienie sądu o wyłączeniu sędziego.
Publikacja adresowana jest do profesjonalnych pełnomocników, tj. adwokatów i radców prawnych, a także do notariuszy, prokuratorów i sędziów. Tym ostatnim może być pomocna w rozwiązywaniu niełatwych przecież dylematów na tle oceny wątpliwości co do ich bezstronności. Publikacja kierowana jest również do aplikantów zawodów prawniczych oraz studentów.
Niedostępny
Darmowa dostawa już od 100 zł
Na razie nie dodano żadnej recenzji.