search
Udostępnij
Darmowa dostawa już od 100 zł
"Emancypantki" autorstwa Bolesława Prusa to klasyka literatury polskiej, a zarazem powieść społeczno-obyczajowa w prawdziwie mistrzowskim wydaniu.
Prus w "Emancypantkach" przedstawia nam przede wszystkim Magdalenę Brzeską. Młoda, bo zaledwie dziewiętnastoletnia kobieta, właśnie ukończyła naukę w warszawskiej pensji pani Latter i zaczyna tam
"Emancypantki" autorstwa Bolesława Prusa to klasyka literatury polskiej, a zarazem powieść społeczno-obyczajowa w prawdziwie mistrzowskim wydaniu.
Prus w "Emancypantkach" przedstawia nam przede wszystkim Magdalenę Brzeską. Młoda, bo zaledwie dziewiętnastoletnia kobieta, właśnie ukończyła naukę w warszawskiej pensji pani Latter i zaczyna tam pracę w charakterze nauczycielki. Jest osobą pracowitą, sumienną, lubianą przez uczennice i znajomych. Największym jej marzeniem jest założenie własnej szkoły. Praca wydaje się być sensem jej życia. Brzeska stara się być niezależna, nie liczy na pomoc, zwłaszcza finansową, ze strony innych osób. Sama jest niezwykle uczynna, nigdy nie odmawia pomocy, przez co niejednokrotnie bywa wykorzystywana. Jest przy tym bardzo naiwna i zbyt wielką wagę przywiązuje do opinii innych ludzi. Narastające problemy finansowe jej pracodawczyni, a w końcu tragiczna śmierć pani Latter w wyniku utonięcia, jak również pojawiające się złośliwe plotki na temat cieszącej się powodzeniem u mężczyzn Magdaleny, doprowadzają dziewczynę do załamania nerwowego. Pocieszenie i równowagę odnajduje za sprawą modlitwy w murach klasztoru.
Główna bohaterka, z uwagi na swą niezależność finansową, jest doskonałym przykładem wspomnianej w tytule powieści emancypacji. Obok niej Prus przedstawia galerię barwnych postaci, wśród których na uwagę zasługują: dumna i szanowana właścicielka pensji, Karolina Latter, która ma słabość do własnych dzieci i nie potrafi wykształcić w nich odpowiedzialności i pracowitości; Ada i Stefan Solscy - bogate rodzeństwo, znajomi Magdaleny; Kazimierz i Helena Norscy - dzieci pani Latter doskonalące się w manipulowaniu ludźmi; panna Howard, pracownica pensji pani Latter, orędowniczka emancypacji, która wraz z zamążpójściem porzuca swoje rewolucyjne poglądy; wreszcie profesor Dębicki, nauczyciel w pensji pani Latter, bibliotekarz rodziny Solskich, wybitny matematyk i filozof oraz lojalny przyjaciel Brzeskiej. Powieść Prusa nie tylko przedstawia sytuację kobiet w drugiej połowie XIX wieku, ale również ukazuje ludzką podłość, cynizm i obłudę. Jest doskonałym studium charakterów i obyczajowości.
Jeśli spodobał Ci się sposób kreacji bohaterów w "Emancypantkach", sięgnij po jedną z najpopularniejszych powieści Bolesława Prusa - "Lalkę" i ponownie przenieś się do Warszawy drugiej połowy XIX wieku.
Niedostępny
Darmowa dostawa już od 100 zł
Na razie nie dodano żadnej recenzji.