search
Udostępnij
Darmowa dostawa już od 100 zł
Artyleria na przełomie XVIII/XIX wieku stała się bronią śmiercionośną. Wojny napoleońskie pokazały jak przy właściwym skoncentrowaniu ognia artyleryjskiego uderzenie przełamujące decydowało o sukcesie bitwy. Powiedzenie ,,Artyleria – Bóg wojny” w pełni odzwierciedla rolę jaką odgrywał ten rodzaj broni w ówczesnej sztuce wojennej. Po
Artyleria na przełomie XVIII/XIX wieku stała się bronią śmiercionośną. Wojny napoleońskie pokazały jak przy właściwym skoncentrowaniu ognia artyleryjskiego uderzenie przełamujące decydowało o sukcesie bitwy. Powiedzenie ,,Artyleria – Bóg wojny” w pełni odzwierciedla rolę jaką odgrywał ten rodzaj broni w ówczesnej sztuce wojennej. Po pokonaniu Napoleona, w Europie nastał upragniony pokój. Spokojne lata umożliwiły teoretykom wojskowości na przeanalizowanie ogromnego praktycznego materiału zebranego na kilkudziesięciu polach bitew w całej Europie. Również polscy wojskowi, dzięki utworzeniu Armii Królestwa Polskiego taką szansę otrzymali. W tym właśnie okresie powstał podręcznik dla szkół artyleryjskich i inżynieryjnych kapitana Józefa Paszkowskiego ,,Nauka Praktyczna Kanoniera”.
Autor, uczestnik wojen napoleońskich odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari, wykładowca w Szkole Aplikacyjnej Artylerii i Inżynierii Królestwa Polskiego oraz w Zimowej Szkole Artylerii, świetny teoretyk i praktyk wojskowości, jak sam wzmiankuje, pracował nad całościowym ujęciem swoich wykładów przez kilka lat. Na całe szczęście jego praca ukończona została przed wybuchem wojny polsko-rosyjskiej. Podręcznik profesora Paszkowskiego jest jednym z najlepszych przykładów wysokiego poziomu szkolnictwa wojskowego w Królestwie Polskim. Nic zatem dziwnego, że to właśnie artyleria polska podczas Powstania Listopadowego zdecydowanie przewyższała liczniejszą oraz lepiej uzbrojoną artylerie rosyjską.
Niedostępny
Darmowa dostawa już od 100 zł
Na razie nie dodano żadnej recenzji.