search
Udostępnij
Celem publikacji jest przekazanie w przejrzysty sposób zasad udostępniania informacji publicznej w instytucjach kultury. Procedura udostępnienia informacji na wniosek przedstawiona została w formule „krok po kroku" jako proces, który rozpoczyna skuteczne złożenie wniosku poprzez ocenę, czy wnioskowana informacja ma charakter publiczny, i czy nie
Celem publikacji jest przekazanie w przejrzysty sposób zasad udostępniania informacji publicznej w instytucjach kultury. Procedura udostępnienia informacji na wniosek przedstawiona została w formule „krok po kroku" jako proces, który rozpoczyna skuteczne złożenie wniosku poprzez ocenę, czy wnioskowana informacja ma charakter publiczny, i czy nie zachodzą przesłanki odmowy udostępnienia informacji publicznej aż po wymaganą formę udostępnienia lub treść decyzji o odmowie udostępnienia informacji. Przez to publikacja spełnia wszelkie walory przewodnika dla pracowników kultury, osób zajmujących się organizowaniem wydarzeń kulturalnych we współpracy z instytucjami kultury oraz urzędników i prawników świadczących obsługę tego typu instytucji.
W jej pierwszych rozdziałach, przy uwzględnieniu bogatego orzecznictwa sądowego, przedstawiono specyfikę i odrębność instytucji kultury od organizatora instytucji kultury w postępowaniu o udostępnienie informacji publicznej. W kolejnym rozdziałach Czytelnik otrzymuje informacje, które umożliwiają pracownikom instytucji kultury odróżnienie informacji niepublicznej od informacji publicznej przy uwzględnieniu charakterystycznych informacji, których dysponentem jest instytucja kultury a które często są przedmiotem wniosków o udostępnienie informacji (np. umowy z artystami, umowy na reemisję, zapis dzieła itd.).
Liczne przykłady konkretnych informacji publicznych, obrazują różnorodność omawianego zagadnienia. W sposób szczególny zwrócono uwagę na czynności formalne, jakie powinny zostać podjęte celem zabezpieczenia interesów takiej instytucji w przypadku późniejszego kwestionowania sposobu rozpoznania wniosku dostępowego przed organem odwoławczym lub sądem administracyjnym. Poruszono także temat konsekwencji prawnych pochopnego udostępnienia informacji w przypadku zakwestionowania takiego udostępnienia przez podmiot współpracujący z instytucją kultury, np. przez przedsiębiorcę wykonującego usługi na rzecz takiej instytucji.
Pewnym problemem w kontekście udzielania informacji publicznej w instytucji kultury jest problematyka danych osobowych. Może się bowiem okazać, że instytucja kultury będzie musiała – udzielając informacji publicznej - rozstrzygnąć problem zbiegu i sprzeczności dwóch aktów prawnych – ustawy o dostępie do informacji publicznej i RODO. Autorzy publikacji dokonali szczegółowej analizy postępowań w sytuacjach obejmujących zakresem oba akty prawne.
Dopełnieniem całej publikacji są wzory dokumentów, wśród których znajdują się m.in. wzory decyzji odmawiających udostępnienia czy odpowiedzi instytucji kultury na skargę osoby wnioskującej o udostępnienie informacji. Całość publikacji oparta będzie na kluczowym orzecznictwie sądów administracyjnych i powszechnych dotyczących udostępniania informacji w powyższym zakresie.
POŚPIESZ SIĘ OSTATNI EGZ. Mamy na stanie jesteśmy gotowi do wysyłki.
DOSTAWA ZA 0 zł!
Na razie nie dodano żadnej recenzji.