search
Udostępnij
Darmowa dostawa już od 100 zł
Grzegorz Ciechowski (1957 – 2001) - kompozytor, autor tekstów, poeta, instrumentalista, wokalista, aranżer, producent muzyczny. Był charyzmatycznym, wszechstronnie utalentowanym artystą. Był współzałożycielem, frontmanem i przede wszystkim autorem niemalże całego repertuaru zespołu Republika.
Po rozpadzie Republiki w czerwcu 1986 roku,
Grzegorz Ciechowski (1957 – 2001) - kompozytor, autor tekstów, poeta, instrumentalista, wokalista, aranżer, producent muzyczny. Był charyzmatycznym, wszechstronnie utalentowanym artystą. Był współzałożycielem, frontmanem i przede wszystkim autorem niemalże całego repertuaru zespołu Republika.
Po rozpadzie Republiki w czerwcu 1986 roku, Grzegorz nie dał fanom długo czekać na nowe nagrania. Już w 1987 roku ukazała się jego pierwsza solowa płyta zatytułowana nowym pseudonimem: Obywatel G.C. "Paryż Moskwa 17.15" czy "Przyznaję się do winy" stały się szybko przebojami.
Pod koniec tego roku Grzegorz przystąpił do pracy nad drugim albumem. Pierwotnie miał zawierać jego utwory zaśpiewane przez… innych artystów. Ten pomysł szybko został zaniechany. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić utwory „Nie pytaj o Polskę” i „Tak tak to ja” bez jego wokalu. Album „Tak Tak” ukazał się na jesieni 1988 roku. Ale zanim z tłoczni płyty trafiły do sklepów odbył się bardzo ważny koncert. 19 sierpnia, podczas Festiwalu Sopot ’88, Obywatel G.C. po raz pierwszy wykonał kilka utworów z tej płyty. Nie tylko samą muzyką ale również przygotowaną nowatorską (jak na tamte czasy) realizacją telewizyjną Grzegorz przykuł uwagę telewidzów w całej Polsce. Ta pierwsza odsłona okazała się wielkim sukcesem. Po wydaniu albumu rozpoczęła się duża trasa koncertowa. Hasło „Obywatel G.C. wchodzi na scenę” całkowicie wypełniło największe hale koncertowe. To była pierwsza w kraju tak duża produkcja koncertowa. Płyta pobiła rekordy sprzedaży a na czele wszystkich list przebojów długo utrzymywały się piosenki „Nie pytaj o Polskę” i „Tak tak to ja”. Obywatel GC otrzymał mnóstwo wyróżnień i nagród. To był jego ogromny sukces.
W tamtym okresie Grzegorz zajmował się również komponowaniem i nagrywaniem muzyki filmowej. W 1989 roku ukazał się album „Stan Strachu” z nagraniami do filmu pod tym samym tytułem. Wcześnie zarejestrował muzykę do filmu „Zero życia”.
Rok 1990 był przełomowym w karierze Grzegorza, przede wszystkim jako producenta. Za namową Dietera Meiera z zespołu Yello wyprodukował płytę niemieckiej wokalistki Mony Mur. Była to duża produkcja z udziałem między innymi 90-osobowej orkiestry. Następnie skomponował i nagrał muzykę do niemieckiego serialu telewizyjnego Schloss Pompon Rouge. Rozpoczął pracę nad muzyką do filmu „Obywatel Świata”.
Bardzo ważnym zdarzeniem w tym roku był koncert… Republiki. Telewizja Polska zaprosiła zespół na specjalny koncert festiwalowy „Rock – Opole ’90”, który był podsumowaniem polskiego rocka lat 80-tych.
Republikanie zapomnieli o dawnych nieporozumieniach i zgodzili się na jednodniową reaktywację. Ich występ okazał się sukcesem a wieść o tym dotarła do polonijnego producenta koncertowego w USA. Po trzech tygodniach Republika zagrała duży koncert w Chicago a później serię występów w Nowym Jorku. Ten pobyt sprawił, że Grzegorz z kolegami postanowili dalej ze sobą grać. 1 kwietnia 1991 roku narodziła się nowa Republika.
Mimo wszystko Grzegorz nie zawiesił nagle swojej solowej kariery jako Obywatel G.C. W 1992 roku ukazał się jego kolejny album „Obywatel Świata”. Jak się później okazało tym wydawnictwem pożegnał się jako Obywatel G.C. – został na nowo Republikaninem.
Ostatnie studyjne doświadczenia sprawiły, że Grzegorz bardzo zainteresował się produkcją. Nie tylko na polu muzycznym ale również jako kreatora artystycznego. Przykładem tego była wydana w 1992 roku płyta Atrakcyjnego Kazimierza i Cyganów „Prawdziwa miłość”. Między pracą z Republiką znajdował czas dla innych artystów. W 1994 roku był odpowiedzialny za produkcję debiutanckiej płyty Kasi Kowalskiej „Gemini”.
Jednak najważniejszym sukcesem okazała się debiutancka płyta Justyny Steczkowskiej "Dziewczyna Szamana". Był nie tylko producentem, kompozytorem kilku piosenek, ale również miał duży wkład jako autor tekstów wszystkich piosenek. Napisał je pod pseudonimem Ewa Omernik. Ten fakt był długo utrzymywany w tajemnicy. Grzegorz nie chciał swoim nazwiskiem odciągać uwagi krytyków czy dziennikarzy. Swoje autorstwo ujawnił dopiero na gali Fryderyków 96, kiedy to razem z Justyną odebrali naręcze statuetek.
Na tej gali również był wyróżniony za inny swój projekt muzyczny - album „ojDADAna”. Na tę okazję stał się Grzegorzem z Ciechowa. Wyszukał, zaaranżował i nagrał stare polskie melodie ludowe dodając do nich współczesne brzmienia. Wizytówką tego albumu było przebojowe „Piejo kury piejo”. W uznaniu otrzymał „Paszport Polityki” za „oryginalne i twórcze wykorzystanie folkloru w oprawie niebanalnej stylistyki rockowej”.
W latach 1997-1998 wyprodukował płytę Krzysztofa Antkowiaka „Delfin”, drugą płytę Justyny Steczkowskiej „Naga”, a w 2000 roku płytę Katarzyny Groniec "Mężczyźni".
Ostatnim solowym projektem była muzyka do filmu fabularnego i serialu telewizyjnego "Wiedźmin". Za tę muzykę został pośmiertnie uhonorowany nagrodą filmową „Orły 2001”.
Niedostępny
Darmowa dostawa już od 100 zł
Na razie nie dodano żadnej recenzji.