WYDAWNICTWO Bez%20tytu%C5%82u_2.png-70%  

ZA POŚREDNICTWEM OSÓB DZIAŁAJĄCYCH Mariusz Bartosiak

ZA POŚREDNICTWEM OSÓB DZIAŁAJĄCYCH Mariusz Bartosiak - Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
search

  ZA POŚREDNICTWEM OSÓB DZIAŁAJĄCYCH Mariusz Bartosiak

  Mariusz Bartosiak

  Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

  9788375258455

  24 x 17

  250

  miękka

  Przedstawione rozważania wyrastają z przeświadczenia o podmiotowym źródłowo charakterze doświadczenia teatralnego, które dopiero w bardziej złożonym i późniejszym poznawczo etapie zyskuje swoje interpersonalne, społeczne czy kulturowe nacechowanie - stanowią próbę wstępnego rozpoznania kardynalnych momentów zdarzenia i doświadczenia

  Przedstawione rozważania wyrastają z przeświadczenia o podmiotowym źródłowo charakterze doświadczenia teatralnego, które dopiero w bardziej złożonym i późniejszym poznawczo etapie zyskuje swoje interpersonalne, społeczne czy kulturowe nacechowanie - stanowią próbę wstępnego rozpoznania kardynalnych momentów zdarzenia i doświadczenia teatralnego konsekwentnie przyjmującą perspektywę widza/uczestnika.

  Naturalnym, bo egzystencjalnie uzasadnionym punktem wyjścia jest interaktywnie kształtowany kontekst: od pojedynczych doświadczeń okołoteatralnych (często przypadkowych i niezwiązanych ze sobą inaczej, niż zanurzeniem w tym samym jednostkowym strumieniu życia), które wchodząc w poznawczą interakcję ze stopniowo rozpoznawanym i aktualizowanym kulturowym kontekstem teatru, prowadzą do coraz pełniejszego i całościowego ich uporządkowania, i w ten sposób kształtują kontekst dla doświadczeń teatralnych.

  W rozprawie zaproponowany jest dynamiczny model zdarzenia teatralnego, stanowiący autorską syntezę dotychczasowych, konkurujących ze sobą ujęć teatru jako sztuki, wehikułu, medium i widowiska, którego konceptualnym centrum jest poznający i działający człowiek w sytuacji spotkania z drugim człowiekiem. Bezpośredni kontekst teoretyczny stanowi estetyka fenomenologiczna i fenomenologia percepcji, a także najnowsze osiągnięcia neuronauk (ze szczególnym uwzględnieniem badań w zakresie nabywania, przetwarzania i dynamicznego kumulowania danych sensorycznych) i kognitywnych badań nad dramatem i teatrem. Dynamiczny model zdarzenia i doświadczenia teatralnego jest zinterpretowany w kontekście badań nad performansami kulturowymi i ich udziałem w kształtowaniu ponowoczesnej tożsamości - w tej części obszernie omówiona jest koncepcja tożsamości fraktalnej (pojmowanej w funkcjonalnej współzależności z nieustannie podejmowanymi poznawczymi aktami performatywnymi) i jej możliwe aplikacje do badań dramatyczno-teatralnych. Dla tak rozumianej problematyki zaproponowana została nazwa kognitywnej antropologii teatru.

  czytaj więcej
  Produkt poekspozycyjny lub końcówka magazynowa.
  Może posiadać nieznaczne uszkodzenia (np. metki cenowe, przybrudzenia, zarysowania, zagięcia), które nie wpływają na funkcjonalność produktu.
   ZA POŚREDNICTWEM OSÓB DZIAŁAJĄCYCH Mariusz Bartosiak - Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
   13,23 zł
   37,80 zł
   Taniej o: 24.57 zł (-65%)

   Mamy na stanie 2 szt. i jesteśmy gotowi do wysyłki

   Wysyłamy w 24h + czas dostawy

   14 dni na zwrot produktu

   Koszty dostaw już od 8.90 zł

   Darmowa dostawa już od 100 zł

   Blik Przelewy24 GPay Paypo Visa Mastercard

   Recenzje

   Na razie nie dodano żadnej recenzji.

   Napisz swoją opinię

   ZA POŚREDNICTWEM OSÓB DZIAŁAJĄCYCH Mariusz Bartosiak

   Przedstawione rozważania wyrastają z przeświadczenia o podmiotowym źródłowo charakterze doświadczenia teatralnego, które dopiero w bardziej złożonym i późniejszym poznawczo etapie zyskuje swoje interpersonalne, społeczne czy kulturowe nacechowanie - stanowią próbę wstępnego rozpoznania kardynalnych momentów zdarzenia i doświadczenia teatralnego [...]

   Napisz swoją opinię